Menü

Hakkımızda

2009 yılında Osmanlı macunu, pamukşeker işine başladık. İlk zamanlar evimizde üretim yapar, sokak aralarında ve şehir merkezinde seyyar satıcılık yapar, zabıtayı gördüğümüzde kaçardık. Yıllarca bu şekilde çalışma sonucunda Osmanlı macunumuzu beğenenlerin çoğalması ve talebin artmasıyla kendi imalathanemizi açtık. İznimizi ve ruhsatımızı aldık. Şuan Türkiye'nin birçok yerine ürün göndermekteyiz. Bizi çok memnun eden ise macunumuzu yiyenlerin bir daha bırakmamasıdır. 10 yıllık tecrübemiz uzun uğraşlar sonucu meydana gelmiştir. Şuan ki mevcut kaliteyi yakalayana kadar defalarca macun deneyleri esnasında şekeri yaktık, çöpe attık, farklı şekilleri denedik, özel karışımlar yaptık. Kimi zaman güzel oldu, kimi zaman yandıi kimi zaman sil baştan dedik. Ama şükür Allah'a kaliteyi yakaladık. Şuan siz müşterilerimize Hakiki Osmanlı Macunu adı altında açtığımız firmamızla hizmet vermekteyiz. Bizi tercih eden müşterilerimize teşekkür ediyor ve bu nimetleri bahşeden Allah'u Teala'ya şükrediyoruz.

Osmanlı Macunu

Neredeyse 600 yıl bütün dünyaya hükmeden Osmanlı devleti insanlığa hayırlı olmak için tüm tarihi boyunca mücadele etmiş, her konuda güçlü olmak istediği gibi sağlıkta da çok önemli faaliyetlerde bulunmuştur. Bunlardan biriside mesir macunudur.

Mesir Macununun Tarihçesi Nedir?

1522 yılında Yavuz Sultan Selim Han'ın eşi, Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Ayşe Hafsa Sultan hastalanınca dönemin ünlü hekimi Merkez Efendi 41 çeşit baharatı karıştırarak elde ettiği ürünü sultana yedirdi. Bir süre sonra iyileşen Ayşe Hafsa Sultan, bu macunun her yıl aynı dönemde üretilerek halka saçılmasını emir buyurdu. Bunun üzerine her yıl nevruz günü 41 çeşit baharat karıştırılarak elde edilen mesir macunu Manisa'daki Sultan camiisinde kubbe ve minarelerden halka saçılmıştır.

Osmanlı Macununun Mesir Macunuyla Alakası Nedir?

Mesir macununun içerisinde bitkiler ve baharatlar çok miktardadır.Osmanlı macunun içerisinde ise az miktardadır. Osmanlı macunu halk arasında allı güllü olarak da bilinir. Öncelerde tatlı ya da çikolata çeşitleri günümüzdeki gibi çok olmadığından dolayı çocukların çok sevdikleri hatta hayallerini kurdukları tatlı Osmanlı macunu idi. Sokaklarda elinde tepsi ile macun satıcısı geldiğinde çocuklar koşarlar ve macun sırasına girerlerdi. Ancak Osmanlı macunu ( allı güllü ) 41 çeşit bitki ile yapılır diye bu işin ticaretini yapanlar, mesir macunundan esinlenerek "Şifalı Macun" adıyla satmışlardır. Ama gerçekte ise Osmanlı macununa 41 çeşit bitki koymazlar. Eğer olsaydı o zaman mesir macunundaki gibi ağzınıza aldığınızda bitki tatlarını hissederdiniz. Ancak macun yapan kişiler bu macunu aslında şekeri eriterek ve içine gıda boyası, koyarak ve bazıları da gerçek meyvede koyarak yapmaktadır Türkiye'de ilk ve tek olarak bizler bu Osmanlı macununu (allıgüllü) 41 çeşit bitki ve baharat ile yapmaya başladık. Herkes Osmanlı macununu 41 çeşit bitki ile yapıyoruz diyor ama gerçekten yapana bugüne kadar hiç denk gelmedik. Ve bu Osmanlı macununu biz 41 çeşit bitki ve baharat ile neden yapmayalım düşüncesiyle Türkiye'de bir ilke imza attık. Dedelerimiz ve nenelerimizin gözlerinde tarihin canlandığı ve günümüz insanlarında dahi çok güzel anı bırakan Osmanlı macunu, Osmanlı zamanlarında da çok sevilmekte idi. Özellikle Ramazan aylarında Osmanlı kıyafetleri giymiş Osmanlı macunu satıcıları günümüz insanını adeta tarihe yolculuk yapmasına katkıda bulunuyor. Saygı duyduğumuz Osmanlı döneminde bu güzel gelenek (Osmanlı macunu) dahi halkımızda birliği, beraberliği, sıcak dostlukları, sevgiyi, saygıyı, güveni ve huzuru biz kadim Türk Milletine hatırlatmaktadır. Osmanlı macunu üretimini ya da satıcılığını yapan bu işle iştırak eden her bir kişi bilerek ya da bilmeyerek Osmanlı macunu kültürüne katkıda bulunmaktadır. Osmanlı macunu üreticileri ve satıcıları arasında, Türkiye'nin hatta Türkiye sınırlarınında ötesinde popüler olan Osmanlı macununu maalesef hakkıyla yapan az sayıdadır. Osmanlı macunu glikoz ile yapıldığında yiyenler tadının hoş olmaması nedeniyle ikinci bir sefer yememektedirler. Bu da bizim Osmanlı macunu geleneğine büyük bir darbe vurmaktadır. Gerçek Osmanlı macunu şeker ve 41 çeşit bitki ve meyve ile yapılmalıdır. Ancak bu şekilde bu güzel Osmanlı macunu geleneği daha bir çok nesillere aktarılabilir. Eğer Osmanlı macununu 41 çeşit bitki ve meyve ile yapmıyorsak bitki ve meyve ile yapıyoruz diyerek insanları kandırıyorsak biz Osmanlı torunlarına hiç yakışmayan bir hareket sergilemiş oluruz. Çünkü Osmanlı macunu halkımız tarafından daima çok ilgi görmüştür. İnsanlarımızın özel günlerinde, düğünlerde, çocuklarımızın sünnet düğünlerinde, firmaların özel günlerinde, okullarda, kreşlerde Osmanlı macunu gerçekten çok itibar görmüştür. Bu güzel geleneği kullanarak insanlarımızın kandırılması beni gerçekten üzmektedir.

Peki Osmanlı Macununun Glikozla Mı Yoksa Şekerle Mi Yapıldığını Nasıl Anlarsınız?

Glikozlu Osmanlı macunu yediğinizde ikinci sefer yemek istemezsiniz, tadı hoş değildir. Mideniz bir tuhaf olur, mide bulantısı başlar. Ama gerçek şeker ile yapılan Osmanlı macunu yediğinizde ikincisini de yemek istersiniz. Bizim Osmanlı macununu yiyen birçok müşterimiz ikincisini hatta üst üste üçüncüsünü dahi severek yemektedirler. Bu nedenle Osmanlı macunu satışı yapan satıcılara tavsiyemiz Osmanlı macunumuzu denemeleridir. Çünkü aynı müşteri kaliteli olan Osmanlı macunundan devamlı yediği takdirde sizin o müşteriden devamlı para kazanacağınız anlamına gelir. Müşterilerine glikozlu macun satanlar o müşteriyi ikinci kez bir daha göremicektir. Memnun kalan müşteri başkalarına tavsiye eder. Başka müşterileriniz gelir. Böyle eksilen değil artan müşteri potansiyeli oluşur. Siz kıymetli müşterilerimiz Osmanlı macunu toplu siparişlerinizde bizlere güvenebilirsiniz. Stand kiralamak istediğinizde özel Osmanlı kıyafeti giymiş, macun standı başında temizliğe ve hijyene dikkat eden, sunum yapan elemanlarımızla hizmet vermekteyiz Her ne kadar Osmanlı macununun memleketi İstanbul dense de, oralarda daha çok yaygın olmasından böyle söylenmektedir. Yaptığımız araştırma sonucu 41 çeşit bitki ve baharat ile Osmanlı macunu üretimi yapana bugüne kadar rastlamadık. Bu şekilde üretim yapan Türkiye'de ilk ve tek olmamızdan dolayı Osmanlı macunu üretiminde üzerimize rakip tanımamaktayız. Bizden Osmanlı macunu yiyenler ve sipariş veren firmalar memnuniyetlerini gerçekten içtenlikle dile getirmektedirler. macunumuzu denemek isteyenlere beğenme garantisi veriyoruz. Piyasada satılan macunlar 3 çeşittir.

1-Glikoz Karışımlı Osmanlı Macunu (şeker, glikoz, sentetik gıda boyası içerir)

2-Glikozsuz Yapılan Normal Osmanlı Macunu (şeker, sentetik gıda boyası, koruyucu madde, gerçek meyve içerir)

3-Kaliteli Osmanlı Macunu (şeker, 41 şifalı bitki, doğal gıda boyası, gerçek meyve içerir, hiçbir koruyucu madde içermez)

Glikozlu macun içinde gerçek meyve olsa da bile glikoz varsa sağlıklı macun demek mümkün değildir. Ha, glikozlu macun insanı öldürür mü? Hayır. Ancak bizim vurgulamaya çalıştığımız husus şudur ki: Glikozlu macun yapıpta "Gerçek meyve de içine koyuyoruz" diyerek bunu çok sağlıklıymış gibi göstermeye çalışılmasıdır.(Not: Osmanlı macunu satışı yapan tanınmış bir firmadan macun siparişi verdik. Telefonla içindekiler hakkında sorduğumuzda "Glikoz var." dendi. Gelen ürünün etiketinde ise glikoz yok yazıyordu. Tadı da hiç güzel değildi.) Osmanlı macunu hakkında araştırma yapan değerli müşterilerimizin macun sipariş verirken glikoz olup olmadığını soruşturmalarını tavsiye ediyoruz. Bu yazımızı okuyan rakip firmalardan müşterilerin bilinçlenmesinden ve sorgulamasından rahatsız olup üretim yaptıkları macunun içinde glikoz yoktur diyenler çıkabilir. Üretim izni olan firmaların macunun içeriğinde 'Glikoz yoktur.' yazıyorsa ve bu macundan yediğinizde mideniz bir tuhaf olup ya da bulantı oluyorsa, tadı hiç güzel değilse o macunda glikoz var demektir yada sağlıksız bir şekilde yapılmıştır. Hemen 'Alo Gıda 174' hattını arayarak o kişiyi ya da firmayı şikayet ediniz ki para kazanma uğruna insanların sağlığı ile oynamasınlar. Çünkü ürün içinde ne varsa etiket üzerinde de yazılması gerekmektedir. Üretim izni olmayan Osmanlı macunu satan kişilere gelince bu tür yerlerden Osmanlı macunu almanızı zaten tavsiye etmiyoruz. Firmamız üç çeşit Osmanlı macunu üretmektedir.

1-Ekonomik Osmanlı Macunu (İçindekiler: Şeker,su, gerçek meyve, sentetik gıda boyası, katkı ve koruyucu madde)

2-Normal Osmanlı Macunu (İçindekiler: Şeker, su, gerçek meyve, 41 baharat ve bitki, sentetik gıda boyası, katkı ve koruyucu madde)

3-Hakiki Osmanlı Macunu (İçindekiler: Şeker, su, gerçek meyve, 41 baharat ve bitki, doğal gıda boyaları)

Hakiki Osmanlı Macunu kalitesinde Osmanlı macunu yaptığını iddia eden her firma ile Osmanlı macunumuzu noter huzurunda kıyas etmeye her zaman hazırız. Osmanlı macunu satışı yapmak isteyen kişilere, kurumlara, firmalara ücretsiz numune gönderebiliriz. Deneyin ve kendiniz karar verin. Osmanlı macunu üretiminde bizce marifet uzun yıllar üretim yapmak değil Osmanlı geleneğine sadık kalmaktır. "Ya gözüktüğün gibi ol ya da olduğun gibi gözük." ilkesine riayet etmek adına ve Osmanlı macunu müşterilerinin bilinçlenmesine katkımız olsun diye sitemizde bu konulara bu kadar geniş yer verilmiş ve açıklama yapılmıştır. Saygılar...